Jak zachęcić niejadka do jedzenia?

Dbanie o zbilansowaną dietę każdego dziecka spoczywa na barkach rodziców. Podstawą każdej diety jest przede wszystkim umiejętne rozszerzanie listy podawanych pokarmów i zachęcanie dziecka do próbowania nowych smaków.

Kluczowym zadaniem jest również zadbanie o dostarczenie dziecku wszystkich witamin oraz składników mineralnych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stosując pewne zasady podczas przygotowywania jedzenia można być spokojnym nawet o dietę najbardziej wybrednych maluchów.

Sposób podania jedzenia

Bardzo ważny jest sposób podawania jedzenia dziecku w taki sposób, aby zachęciło je do spróbowania i poznania zupełnie nowych smaków. Szklane miski gastronomiczne powinny służyć do przygotowania jedzenia w kuchni.

Z kolei podając dziecku posiłek znacznie korzystniejsze jest wybieranie kolorowych talerzy i naczyń jak te tutaj o ciekawej formie. Wzorzyste i kolorowe naczynia są dla dziecka ciekawą atrakcją i mogą stać się zachęta do spróbowania. Ponadto przekładając jedzenie ze szklanej miski, w której było przygotowane na talerz dziecka, można podjąć próbę stworzenia interesującej kompozycji.

Wspólne przygotowywanie posiłków

W przypadku nieco starszych dzieci, które są bardziej samodzielne, warto zachęcić je do wspólnego przygotowywania posiłków. W takich przypadkach miska szklana powinna być używana przez dorosłego, a dziecko może korzystać z naczyń plastikowych.

Samodzielnie skomponowane posiłki będą przede wszystkim powodem do dumy i satysfakcji u dziecka, a tym samym zachęcą je do spróbowania przygotowanego dania.

Taki sposób działania to najlepsza metoda na naukę samodzielności, zachęcanie do poszerzania diety o zupełnie nowe smaki oraz aromaty i przekonanie dziecka do świadomego wybierania poszczególnych produktów spożywczych każdego dnia, które są korzystne dla zdrowia.