Erytrytol – skąd się go pozyskuje?

Pod nazwą erytrytol kryje się substancja słodząca, która jest bardzo często wykorzystywana jako dietetyczny zamiennik cukru. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do tego ostatniego, produkt ów wyróżnia się zerowym indeksem glikemicznym, a także nieco niższym stopniem słodkości. Skąd pozyskuje się tą niezwykłą substancję?

Erytrytol naturalnego pochodzenia

Naturalny słodzik występuje m.in. w pyłkach kwiatów, niektórych owocach, takich jak winogrona, melony i gruszki), grzybach kapeluszowych, w niektórych owocach morza, a także w winie (i innych, fermentowanych napojach), porostach i algach morskich. Niestety, pozyskiwanie tego związku w naturalny sposób jest bardzo trudne, kosztowne i czasochłonne. I właśnie dlatego udało się stworzyć procedurę jego pozyskiwania z… gliceryny odpadowej.

Drożdże w służbie cukru

Najczęstszą metodą produkowania erytrolu jest jego synteza za pomocą drożdży Yarrowia lipolytica Wratislavia. W ten sposób – zgodnie z tym co zostało napisane wcześniej – można go pozyskiwać wprost z gliceryny odpadowej. Zaletą tychże drożdży jest ich wszechstronne występowanie, gdyż można je pozyskiwać m.in. z gleby i wąskiego grona produktów spożywczych, w tym olejów roślinnych, margaryny, majonezu i serach pleśniowych. Co ciekawe, pozyskiwanie gliceryny odpadowej również nie jest trudne, gdyż najczęściej powstaje ona w trakcie procesu wytwarzania biopaliw.

Czy to jest bezpieczne?

Trzeba przyznać, że powyższa metoda syntezowania tego słodzika wygląda dość kontrowersyjnie. Warto jednak zauważyć, że środek ten został zatwierdzony przez WHO jako całkowicie bezpieczny dla zdrowia. W ten sposób ucięto m.in. spekulacje dotyczące jego rzekomego związku ze wzrostem chorób nowotworowych. Tak czy inaczej, stosowanie erytrytolu jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. I to nawet wtedy, gdy pozyskuje się go z tzw. gliceryny odpadowej.

Istnieje oczywiście metoda pozyskiwania słodzika drogą naturalną, ale biorąc pod uwagę jej stopień zaawansowania, niosłaby ona ze sobą olbrzymie koszta.

Sprawdź ofertę na erytrytol w sklepie Planteon.