Czy warto uzdatniać wodę ?

uzdatniacz wody

Woda pozyskiwana z miejskich i gminnych wodociągów nie powinna wymagać dodatkowych zabiegów przed jej spożyciem. Pomimo tego, że jakość wody uległa znacznemu polepszeniu, to zdarzają się jeszcze ujęcia, które nie do końca spełniają wszystkie normy.  Przeważnie systemy uzdatniające wodę są przeznaczone dla gospodarstw posiadających własne studnie. Pomimo przebadaniu i dopuszczeniu do spożycia, okazuje się, że trzeba na poprawić jakość wody we własnym zakresie. 

Po co uzdatniania się wodę ?

Notorycznie zdarza się, że w oczyszczalniach normy chlorowania osiągają dozwolony punkt graniczny. Często bywa tak, że dobre jakościowo ujęcie, psuje stan rur doprowadzających wodę do domu. W takim przypadku woda może mieć smak i zapach, który nie każdemu przypada do gustu. Uzdatniacz wody ma za zadanie obniżyć poziom wapnia, manganu i żelaza. Prawidłowo działające urządzenie jest w stanie nie tylko znacznie poprawić smak i zapach wody, ale również oczyścić ją z trujących związków chemicznych oraz bakterii. 

uzdatniacz wody

Jaki system uzdatniania wybrać ?

Najtańszym rozwiązaniem jest filtr typu korpusowego, który jest instalowany w kuchni lub w miejscu głównego przyłącza wodociągowego. Uzdatniacze wody tego typu opierają się na filtrze węglowym. Nieco bardziej skomplikowane są urządzenia pracujące na zasadzie odwróconej osmozy. Charakteryzują się dużą skutecznością  w kwestii usuwania bakterii i zanieczyszczeń. Najdroższe i najbardziej rozbudowane są systemy uzdatniające wodę ze studni. Technologia do tego typu zadań opiera się m.in. na promieniach UV i systemach ciśnieniowych, które utleniają szkodliwe związki.